جراحی تیروئید به روش متداول با توجه به ایمنی و کارایی آن، رویکردی استاندارد در جراحی است. اما عوارض ناشی از برش عرضی گردن باعث نارضایتی بیماران از نظر اسکار عمل می شود. تکنیک های مختلف جراحی تیروئید به روش آندسکوپی در مقالات گزارش شده است. گزارش موجود اولین تجربه جراحی تیروئید در ایران به روش آندوسکوپی از طریق تعبیه سه تروکار لاپاروسکوپی در ناحیه زیربغل با هدف به حداقل رساندن اسکار در گردن می باشد. دو بیمار با تشخیص ندول تیرویدی جهت جراحی در بیمارستان امام رضا تبریز بستری شدند. همی تیروئیدکتومی آندوسکوپیک با تعبیه یک تروکار ۱۰ میلیمتری و دو تروکار ۵ میلیمتری در محاذات خط آگزیلاری قدامی راست و به کمک گاز CO۲ انجام شد. عمل جراحی بدون هیچگونه عارضه ای صورت گرفت و بیماران روز بعد عمل مرخص شدند. جراحی تیروئید به روش آندوسکوپی از طریق ترانس آگزیلا در بیماران انتخاب شده روشی ایمن و مناسب می تواند باشد.

میان‌سینه یا مدیاستن حفرهٔ مرکزی قفسه سینه است که از جلو به استخوان جناغ سینه، از پشت به ستون مهره‌ها و از ...

غدد پاراتیروئید،چهار غده مجزا در قسمت خلفی غده تیروئید هستند.این غدد هورمون پاراتورمون را ترشح مى‌کنند که همراه باویتامین D و هورمون کلسى تونین که از تیروئید ترشح مى‌شود، سطح‌ کلسیم‌ را در بدن‌ تنظیم‌ می‌کند و در ساخت استخوان‌ها و سلامت دندان‌ها نقش دارد بعبارتی میزان کلسیم خون را تامین می کنند.

عمل جراحی ریه می تواند به دلایل مختلفی انجام شود که از جمله می توان به پیدایش توده در ریه اشاره نمود. اگر توده ای در ریه یافت شود، عمل جراحی می تواند در تشخیص یافتن دلیل ایجاد توده در ریه، موثر باشد. در صورت تشخیص، توده از ریه با عمل جراحی برداشته می شود خارج نمودن بخشی از ریه یا کل ریه، ریسکشن ریه (برداشتن ریه) نام دارد

در برخی از موارد درمان تیروئید نیاز به جراحی دارد و گاهی نیز با دارو و روش های دیگر پزشکی می توان آن را درمان کرد بیمارانی که دچار پُرکاری تیروئید، ندول‌های تیروئید، گواتر ساده، گواتر مولتی ندولر و بدخیمی‌های تیروئید هستند، در صورت لزوم جهت انجام جراحی به فوق تخصص غدد ارجاع داده می‌شوند. جراحی تیروئید به خصوص در بدخیمی‌های تیروئید مؤثر است.