نارسایی های مرتبط به غده تیروئید در صورتیکه به درستی و به موقع تشخیص داده نشود و روند درمانی آن طی نشود فرد بیمار را دچار عوارض های متععد می کند . در برخی از موارد درمان تیروئید نیاز به جراحی دارد و گاهی نیز با دارو و روش های دیگر پزشکی می توان آن را درمان کرد بیمارانی که دچار پُرکاری تیروئید، ندول‌های تیروئید، گواتر ساده، گواتر مولتی ندولر و بدخیمی‌های تیروئید هستند، در صورت لزوم جهت انجام جراحی به فوق تخصص غدد ارجاع داده می‌شوند. جراحی تیروئید به خصوص در بدخیمی‌های تیروئید مؤثر است.

چگونگی تشخیص بیماری های تیروئید

ارزیابی حنجره و طناب های صوتی با استفاده از تلسکوپ فیبروپتیک یا معاینه با آینه ی ویژه
سونوگرافی گردن و تیروئید
آزمایشات خون مربوط به عملکرد تیروئید
 
اسکن رادیواکتیو تیروئید
بیوپسی به وسیله ی FNA
عکس ساده ی قفسه ی سینه
انجام سی تی اسکن یا ام آر آی

ضرورت جراحی تیروئید

مهم‌ترین ضرورت برداشتن تیروئید هنگامی است که غده تیروئید دچار سرطان شده باشد. البته در مواردی که حتی احتمال سرطان هم زیاد باشد، تیروئید باید برداشته شودبا مشکوک بودن به سرطان و همچنین در مواردی که تصویر نگاری مشخصات ندول را نگران کننده گزارش کرده و یا اینکه دلالت بر بزرگتر شدن تیروئید نماید،با افزایش اندازه بتدریج علائم فشار روی عناصر حیاتی مجاور نظیر حنجره، راه تنفس، مسیر بلع و رگ‌های بزرگ گردن ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث تغییر صدا، تنگی نفس، ایجاد مانع در راه عبور غذا و تورم سر و صورت در اثر فشار روی رگ‌های گردن شود. انجام عمل جراحی تیروئید توصیه می گردد.

چگونگی انجام جراحی تیروئید

براساس نوع جراحی و وسعت بیماری برشی افقی به طول 4-8 سانتی متر در قسمت تحتانی گردن ایجاد می شود

در جراحی تیروئید، همه ی غده و یا بخشی از آن برداشته می شود. معمولا لوب گرفتار همراه با توده یا ضایعه ی داخل آن برداشته می شود. در مواردی به منظور تعیین بدخیمی احتمالی، نمونه ی برداشته شده بلافاصله به آزمایشگاه فرستاده می شود که توسط مطالعه ی سریع میکروسکوپی یا فروزن سکشن ماهیت بافتی مشخص شود. گاهی بر اساس نتیجه ی فروزن سکشن، نسبت به برداشتن کل غده ی تیروئید و حتی بافت های گردنی اطراف غده ی تیروئید اقدام می شود. یک روش دیگر جراحی، برداشتن لوب گرفتار و اتمام جراحی می باشد و بعد از دریافت جواب پاتولوژی قطعی، جراح تصمیم به عمل مجدد می گیرد.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید

تماس سریع