عمل جراحی ریه می تواند به دلایل مختلفی انجام شود که از جمله می توان به پیدایش توده در ریه اشاره نمود. اگر توده ای در ریه یافت شود، عمل جراحی می تواند در تشخیص یافتن دلیل ایجاد توده در ریه، موثر باشد. در صورت تشخیص، توده از ریه با عمل جراحی برداشته می شود خارج نمودن بخشی از ریه یا کل ریه، ریسکشن ریه (برداشتن ریه) نام دارد.

اقدامات لازم بمنظور تشخیص سرطان ریه

آزمایش خلط،عکس برداری از ریه ها با تابش اشعه،تصویر سه بعدی سی تی اسکن، پرتونگاری جهت عکس برداری از اعضای بدن،نمونه برداری یا بیوپسی، مشاهدهً بصری ریه درسه بعدبا توموگرافی با نشر پوزیترون یا پت اسکن،سونوگرافی،آزمایش خون و تنفس و اسکن استخوان

چگونگی تشخیص نوع و موقعیت  توده ی موجود در ریه

با انجام نمونه برداری (بیوپسی) از توده می توان به خوش خیم بودن (غیر سرطانی) یا بد خیم بودن (سرطانی) توده پی برد.ضمنا میتوان با بیوپسی مکان دقیق و اندازه توده را مشخص نمود و همچنین بررسی سایر نقاط ریه به منظور مشخص شدن اینکه آیا توده تکثیر یافته است یا خیر.

درمان تومور های خوش خیم ریه

تومورهاي خوش خيم ريه در مقايسه با تومورهاي بدخيم بسيار نادرند و کمتر از %1 کل نيوپلاسم هاي ريه را تشکيل مي دهند.  تومورهاي خوش خيم ريه، اغلب بدون علامت هستند و از طريق بيوپسي يا راديوگرافي روتين کشف مي شوند و تشخيص قطعي اکثر آنها بوسيله آزمايش بافتي امکان پذير است. درمان، بيشتر از طريق رزکسيون ريوي کنسرواتيو و در بعضي موارد برداشت از طريق داخل برونش انجام مي گيرد.

علائم شایع سرطان ریه

سرفه های شدید بویژه در افراد سیگاری، افزایش میزان خلط سینه و تغییر رنگ آن،خون آلود بودن خلط،خس خس سینه،بی اشتهایی و کاهش بی دلیل وزن،خستگی مداوم ، ورم صورت و گردن و...

درمان تومورهای بدخیم ریه

سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر

در بعضی موارد ضایعه بدخیم سرطان ریه منجر به مسدود شدن حنجره می شود. پزشک ناچار است با سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر راه عبور هوا را برای بیمار باز کند. این روش به طور کامل نمی تواند منجر به ازبین بردن ضایعه بدخیم شود اما جهت سهولت تنفس در بیمارضروری است.

شیمی درمانی

 شیمیدرمانی جهت پیشگیری از عود بیماری و مواردی که سرطان در بدن پخش شده تجویز می شود شیمی درمانی به منظور از بین بردن یاخته های سرطانی پراکنده مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از داروهای شیمیایی منجر به انهدام سلولهای سرطانی می شود.

 رادیوتراپی یا اشعه درمانی

 جهت از بین بردن مستقیم ضایعه بدخیم ریه بکار گرفته می شودو اشعه با انرژی زیاد با آسیب رساندن به سلولهای زنده منجر به مرگ آنها می شود. خستگی شدید، حالت تهوع، استفراغ،افسردگی، بی اشتهایی، آسیب های عروقی و تنفسی ،کاهش گلبولهای سفید و ضعف سیستم ایمنی بدن و نهایتا بروز عفونت از عوارض جانبی رادیوتراپی است.

درمان فوتودینامیک

 در روش فتودینامیک رنگ به داخل یک ورید تزریق و سپس در تمام بدن منتشر می شود. بعد از چند روز، این رنگ فقط در سلولهای بدخیم باقی می ماند. سپس نور قرمز رنگ لیزری به سلول تابانده می شود و رنگ درون سلول سرطانی این نور را جذب می کند. این امر منجر به عکس العمل فوتوشیمیایی که تخریب کننده ی سلول هاست می شود

 درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک

درمان بیولوژیکی بازسازی، تحریک، هدایت و تقویت سیستم طبیعی دفاعی بدن بیمار را شامل می شود و با استفاده از آنتی بادی و هدایت سیستم دفاعی خود بیمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گیرد. استفاده از عواملی مانند اینترفرون(سلولهایی که فعالیت ضدتوموری مستقیم دارند) و آنتی بادی های مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، سبب کاهش رشد سرطان ریه می شوند

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید

تماس سریع